Mobil Játékközpont
A játék öröme mindenkinek jár – ezt teszi lehetővé a Mobil Játékközpont.
A korábban indult projektünket folytatjuk a European Programme for Integration and Migration és az International Child Development Initiative (ICDI)-nak köszönhetően. Az ICDI által kifejlesztett TOY4Inclusion (Játékkal a befogadásért) módszertannal működő Mobil Játéktár autóval rendszeresen meglátogatjuk a Gyáli úti és a Zugligeti úti menekültszállóra, ahol Ukrajnából menekült, magyar ajkú roma családok élnek. Az autó heti kétszer viszi mindkét helyszínre a szabad és facilitált játék örömét és fejlesztő hatásait egy szakképzett koordinátor segítségével.
Akikkel dolgozunk, akikért dolgozunk:
Menekült kisgyermekek (és szüleik), akik menekültszállón élnek, és beszűkült életterük miatt a játékokhoz való hozzáférésük korlátozott, a többségi gyermekekhez képest kevesebb öröm- és élményforráshoz jutnak.
Ezt tettük programunkban:
- Rendszeresen jártunk a Gyáli úti és a Zugligeti úti menekültszállóra, és képzett facilitátorunk játékos foglalkozásokat tartott a gyerekeknek. Vannak strukturált és kevésbé strukturált játékok: lehet gyurmázni, gyöngyöt fűzni, focizni, tollasozni, társasozni, mesét hallgatni, a kicsiktől a nagyokig mindenki talál kedvére való játékot az autóban.
- A foglalkozásokat egyetemi hallgatókkal közösen terveztük meg és készítettük hozzájuk segédanyagokat.
- Kidolgozzuk, hogyan tud profitot termelni az autó, amelyet azután a menekültszállókon végzett munkába vissza tudunk forgatni nonprofit munkánk finanszírozására. Ehhez szeretettel várjuk felkéréseket: szívesen települünk ki családi napokra, kerületi rendezvényekre, óvodákba, iskolákba, költségtérítés ellenében. Kapcsolat: Kovács Ivett, kovacsi@partnershungary.hu
A projekt időtartama:
2023.10.01.-2024.09.30.
Így lesz jobb kicsiben a világ a programnak köszönhetően:
- A játékközpontra rendszeresen számíthattak a gyerekek, érkezett az autó Matyi bácsival és rengeteg, rájuk szabott játékkal.
- Rendszeresen megvalósulhatott a kisgyermekek készségfejlesztése, élményhez juttatása, a családokban a játék szerepének felértékelődése, közös minőségi idő eltöltése gyermek és szülei között.
- Külső programok révén elősegítettük a menekült kisgyermekek társadalmi integrációját.
- A külső események és a hallgatók révén az autó és célja tágabb ismertségre tett szert, ami érzékenyíthette a társadalmat a sérülékeny társadalmi csoportok, a segítségnyújtás, az ukrán menekültek irányában .
A Mobil játéktár működéséről, hatásáról, eredményeiről kutatás készült a UNICEF és a Fővárosi Szociális Közalapítvány által támogatott projekt keretében, itt olvasható:
JÁTÉKTÁR kutatási beszámoló
Illetve itt megnézhetitek, mire is jó a Mobil Játéktár – ajánljátok nyugodtan az ismerőseiteknek!
Mobil játéktár_szórólap_magyar
A projektben résztvevő szakmai partnerek:
donor: EPIM, módszertan és M&E: ICDI