Reziliencia+: reziliens szervezetek a szűkülő civil társadalmi térben
Nap mint nap új kihívásokkal szembesülünk, egyre bizonytalanabb körülmények között kell teljesítenünk. Ezért egyre fontosabb a fenntarthatóság kérdése mellett a relizilencia, vagyis a szervezet “lelki ellenállóképessége”.
A Partners Hungary Alapítvány most egy különleges programban vállalja 3 civil szervezet támogatását, reziliencia alapú szervezetfejlesztéssel.
Miért nem elég a fenntarthatóságról beszélni a szűkülő civil társadalmi térben?
A CIVICUS civil társadalmi helyzetről szóló 2017. évi jelentése számos sürgető tendenciát azonosított, amelyek továbbra is megjelennek és veszélyeztetik a polgári részvétel terét. A jelentés legkritikusabban pontja talán az, hogy a világ népességének csupán három százaléka él olyan országokban, ahol a polgári tér teljesen nyitott. Ez a szomorú valóság cselekvésre késztette a PartnersGlobalt, és a CIVICUS-szal folytatott stratégiai partnerség révén elindította a REZILIENCIA+ keretrendszer fejlesztését.
Mi az a reziliencia alapú szervezetfejlesztés?
A civil szervezetek ellenállóképességét fejlesztő keretrendszer a legújabb tudományos és gyakorlati kutatások felismeréseiből áll, amelyek a rugalmasságról, az összetett működési környezetekről és a polgári űr veszélyeiről, valamint a civil társadalmi szervezeti modellekről és kapacitásokról szólnak. A REZILIENCIA+ szervezetfejlesztési módszertant a CIVICUS nemzetközi civil összefogás, valamint anyaszervezetünk, Partners Global fejlesztette ki, 45 országban folytatott kutatási eredményeire alapozva. A folyamat során a reziliencia különféle szintjeiben mélyedünk el (egyéni-szervezeti-szektorális-civil társadalmi tér), illetve a reziliencia hét faktorában erősödhetnek meg a szervezetek:
- rendszerszemlélet
- mozgástér teremtése a bizonytalanságban
- a szervezet számára előnyös megküzdési stratégiák kiépítése
- összekapcsolódás és közösségélmény megélése és erőforrássá fordítása
- üzleti szemlélet kialakítása
- transzparencia erősítése és a letéteményeseink elkötelezése
- jól felépített szervezeti kommunikáció
A folyamatban részt vevő civil szervezetek, a folyamatkísérés mellett, egyenként 1600 USD ösztöndíjban is részesülnek.
Kik vesznek részt a programban?
A 2020 novemberétől 2021 augusztusáig tartó program során három civil szervezetet kísérünk, a RESILIENCY+ szervezetfejlesztési keretrendszerben, akik az oktatás vagy a roma integráció területén tevékenykednek:
- ReSuli Alapítvány
- Fényhozók Alapítvány
- Somnakuno Drom: 21. Századi Roma Nők Egyesülete
A program támogatója a National Endowment for Democracy (NED), egy független, nonprofit alapítvány, amely a demokratikus intézmények fejlődését és megerősödését támogatja, szerte a világon. A NED évente több mint 1600 támogatást nyújt külföldi civil szervezetek projektjeinek támogatására, akik több mint 90 országban dolgoznak demokratikus célok érdekében.