Mesélő édesanyák Gyögyöspatán
A meseolvasásnak egyszerre vannak készségfejlesztő és kapcsolaterősítő funkciói. A meséken keresztül könnyebb beszélni saját érzéseinkről, gyerekkorban és felnőttkorban egyaránt. Ezért fontos, hogy azok a gyerekek is részesüljenek a mesehallgatás pozitív hatásaiban, akiknek a családjában ez a szokás nem magától értetődő, mert a szülők nagyon nehéz körülmények közt nevelik őket, és amikor ők gyerekek voltak, nem olvasott nekik senki esti mesét.
Gyöngyöspatai Meséd program és Női Kör
Miről szólt a program?
- Az Egység a Különféleségben Alapítvánnyal megvalósított programunk két elemre épített. Egyrészt a roma női közösségben szerettünk volna lehetőséget adni a nőknek arra, hogy beszéljenek azokról az érzelmeikről, amelyek a Magyar Gárda és egyéb paramilitáris szervezetek 2011. tavaszán történő bevonulásának következtében a mai napig hatással vannak rájuk
- Másrészt olyan szakértők behozatalát tettük lehetővé, akikre a női csoport tagjai leginkább igényt tartottak.
- Az egy éves program során, heti rendszerességgel „Meséd” program indult, amely az édesanyák olvasási kompetenciáját hivatott emelni, illetve a gyerekeikkel való kapcsolatot szerette volna bővíteni, de indirekten hosszú távon a tanulásra való felkészítést szolgálta a szókincsbővítés, a mesék fantázia és kreativitást erősítő hatása.
Havi rendszerességgel nagyobb körben – tematikus programok, szakértők hoztak be olyan témákat a csoportba, ami a közösség fejlődését célozta meg. Legfőbb célunk a tanult tehetetlenségből való felélesztés, a konstruktív kommunikáció elősegítése, sikeres roma nők életútjának bemutatása párbeszéd formájában.
A csoporttagok a havi eseményeket változó motivációval követték. Többen a fiatal anyák közül annak örültek, hogy a szabadidejüket egy újszerű elfoglaltsággal, könnyedebb, néha viccesebb helyzetben tudták eltölteni. Az idősebb korosztály inkább a dolgok praktikus oldalát kereste, nem az öröm, hanem a problémák kibeszélése, a munkához való hozzájutás lehetőségének kiaknázása érdekelte. A munkaerő tanácsadó helyszíni konzultációján 40 ember jelent meg, remélve azt, hogy előbb –utóbb kapnak aktuális információt a munkaerő piaci lehetőségekről. Nagy eredményként könyveltük el, hogy azóta néhányan (férfiak) már bekerültek képzésekbe.
Hogyan dolgoztunk?
1. MESÉD kört szerveztünk: heti rendszerességgel, 10-12 fő részvételével, 0-7 éves gyerekeket nevelő édesanyák mesélő köre szerveződött helyi koordinátorok által. A Meséd-csoportot a roma közösségből származó, kiképzett facilitátorok vezették. A program keretében az anyukák hetente egyszer, 2 órában, mesekönyvekből olvastak, majd a történeteket közösen megbeszélték. Az 1 éves program végére 36 kötetes „mini könyvtára” lett minden a programban résztvevő családnak.
2. NŐI beszélgető köröket szerveztünk – minden korosztálynak, havi rendszerességgel megtartott, facilitátor által vezetett nagycsoportos foglalkozásokat tartottunk – szakértő meghívásával. A programba olyan sikeres roma nőket kértünk fel szakértőnek, akik életútjukkal, identitásukkal mintát adhatnak a helyi lányoknak, asszonyoknak.
- Támogató/forrás: Privát donor
- Magánadományból megvalósuló saját program
- Együttműködő szervezetek: Furugh Schwitzer –Meséd program szakmai vezetője, Egység a különféleségben Alapítvány
- Támogatás összege: 5.000.000 Ft
- Időtartam: 2012. június-2013. június