Befogadó óvodákkal a minőségi kisgyermekkori fejlesztésért
Miről szól a program? A Józsefvárosi Önkormányzat komplex óvodafejlesztést indított, melyben alapítványunkat és a Rosa Parks Alapítványt hívta meg együttműködő partnerként. A projekt megvalósítására sikeres pályázatot nyújtottunk be az Európai Bizottsághoz, és a konzorcium elnyert 267 017 EUR (kb. 97 millió Ft) támogatást, melyhez mindhárom szervezet – a rá eső támogatás arányában – 20 % […]
Miről szól a program?
A Józsefvárosi Önkormányzat komplex óvodafejlesztést indított, melyben alapítványunkat és a Rosa Parks Alapítványt hívta meg együttműködő partnerként. A projekt megvalósítására sikeres pályázatot nyújtottunk be az Európai Bizottsághoz, és a konzorcium elnyert 267 017 EUR (kb. 97 millió Ft) támogatást, melyhez mindhárom szervezet – a rá eső támogatás arányában – 20 % önerőt tesz hozzá. Az elmúlt években nagy számban költöztek fiatalok, köztük kisgyermekes családok a
Józsefvárosba. Azt látjuk azonban, hogy sokan nem itt veszik igénybe a szolgáltatásokat, máshová járnak orvoshoz, más kerületekbe hordják a gyermekeiket iskolába, óvodába.
A Befogadó óvodákkal a minőségi kisgyermekkori fejlesztésért című projektben az a célunk, hogy a 12 józsefvárosi óvoda váljon vonzóvá azon szülők számára is, akik ma a kerületen kívül járatják óvodába a gyermekeiket; tükrözzék azt a sokszínűséget, ami a kerületre, az óvoda körzetére jellemző, ehhez minden óvoda – saját programját megőrizve, az erősségeire építve – egy saját intézményi fejlesztési programot alakítson ki, és valósítson is meg. Azt is szeretnénk elérni, hogy az óvodák olyan vonzó és magas színvonalú programokat és szolgáltatásokat nyújtsanak a kerületieknek, hogy minden 8. kerületben élő család helyi óvodába akarja járatni a gyermekét.
Mi mindent teszünk a program során?
- A Partners Hungary Alapítvány feladata, hogy mind a kerületi, mind az intézményi stratégiai tervezés, majd annak megvalósítása az összes érintett bevonásával történjen, és az óvodák a fenntartói elvárásokkal, a korszerű nevelési elvekkel és szülők elvárásaival összhangban újítsák meg módszertani eszköztárukat és kínáljanak új szolgáltatásokat.
Ezt úgy szeretnénk elérni, hogy a szakemberek együttműködnek egymással, a szülőkkel, a
gyermekekkel, és közben tanulnak egymástól is, megosztják tapasztalataikat, erősítik, ösztönzik
egymást a változások bevezetésében. - Stratégiai tervezés az érintettek bevonásával, hogy készüljön egy hosszú, közép és rövidtávú terv, mely abban segíti a fenntartót és az intézményeket, hogy következetesen, és a közös céloknak megfelelően tudjanak dolgozni, fejleszteni, és a projektben megkezdett munka folytatódjon.
- Módszertani fejlesztések, hogy az intézmények a 21. századi életben való boldogulásra készítsék fel a gyermekeket, szorosan együttműködve a szülőkkel.
- Kommunikáció: az óvodák, az új szolgáltatások megismertetése a kerület lakóival, a családokkal, a kerületi identitás erősítése.
- Körzethatár módosítás az óvodák optimális kihasználása, és annak érdekében, hogy az egyes óvodákban arányosan legyenek jelen a roma, a sajátos nevelési igényű és a külföldi gyerekek.
- A projekt keretében kifejlesztünk egy komplex módszertant, és hozzá kapcsolódó eszközrendszert, melyet a projektben tesztelünk. Ez az eszköz aztán rendelkezésére áll majd az összes olyan önkormányzatnak és más óvodafenntartóknak, akik hasonlóképpen szeretnék inkluzívvá tenni az óvodáikat, az általuk működtetett intézményeket.