Leírás
Miért fontos pedagógusként kiemelt figyelmet fordítanunk a konfliktusok és az agresszió korszerű kezelésére?
A konfliktusok az emberi kapcsolatok természetes velejárói. Ha megfelelő módszerekkel kezeljük őket, tanulási és fejlődési lehetőségként szolgálnak a résztvevők számára. A közös erőfeszítéssel, sikeresen megoldott nehéz társas helyzetek megerősíthetik kapcsolatainkat. Azonban megfelelő eszközök nélkül a feszültség egyre nő, és tehetetlenség agresszióba fordulhat. Az iskolai környezetben előforduló agresszió megnehezíti a tanárok, diákok és szüleik mindennapjait. A feszült helyzetekkel járó harag és szégyen pedig a tanulást és a tanítást lehetetleníti el.
Hogyan segít óraterv sorozatunk?
Mi, a Partners Hungary Alapítványnál, nemzetközi partnereinkkel közösen, olyan átfogó óvodai és iskolai agresszió- és zaklatásellenes programot dolgoztunk ki, amely az iskolai szereplők nehéz társas helyzeteire ad naprakész módszertani válaszokat.
Középiskolai programunk részeként készült ez az osztályfőnöki óraterv sorozat, amelyet elsősorban a 9. évfolyamosok és osztályfőnökeik számára ajánlunk, de a általános iskolában a 7-8, középiskolában a 10-11-12. évfolyamoknál is jól működik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az iskolai agresszió, zaklatás leghatékonyabb kezelése a megelőzés, amely egy hosszabb folyamat. A folyamat egymást támogató módszerekből áll, ennek egyik eleme ez az osztályfőnöki órasorozat, amely saját élményű gyakorlatokon keresztül érzékenyíti a diákokat arra, hogy váljanak konfliktusos és bántalmazásos helyzetben aktív cselekvőkké, merjenek felelősséget vállalni és segítséget kérni. Az órák egymásra épülnek, egyre mélyülő tudást, önismeretet és közösségélményt nyújtva a résztvevőknek. A foglalkozásokat heti-kétheti rendszerességgel érdemes megtartani. Az órasorozat eredménye egy közösen kialakított közösségi normarendszer, amely az osztályon belüli kapcsolatokat szabályozza, elejét véve a konfliktusok eszkalálódásának. A közösen hozott szabályokat nagyobb eséllyel tartják be a résztvevők, illetve segítenek egymásnak betartatni a megbeszélteket.
Töltse le ingyen és adaptálja osztályára!
További hasznos, a témába vágó szakmai anyagokat pedig ITT talál.